VPS Nedir? Ne İşe Yarar?

VPS(Virtula Private Server), sunucuların kullanılan kaynaklarının tamamının kullanıcıya ait olduğu özel sunucu hizmetidir. Sunucuların her birinin üzerinde, kendine ait kaynakları ve donanımları bulunmaktadır. Bu sunucuların üzerinde birbirinden bağımsız çalışan işletim sistemi ve sunucu yazılımları yer almaktadır. Bununla birlikte bir fiziksel sunucuda birden fazla özelleştirilmiş sanal sunucular oluşturmak mümkün hale gelecektir.

Fiziksel sunucu üzerinde oluşturulan VPS sunucular, RAM ve İşlemci kaynaklarını paylaşımlı olarak kullanır. Bir VPS sunucusu, kendisine ayrılmış özel kaynakları kullanmadığında, aynı sunucu üzerinde bulunan sanal sunucular kaynak tüketimini ortak şekilde kullanmaktadır. Bu işlem ile birlikte, bir fiziksel sunucuda bir’den fazla VPS host etmek mümkün olur.

VPS için oluşturulmuş sanal sunucularda ki kaynaklar ortak kullanılmaktadır. Hizmetinize ait kesin olarak kaynak bulunmamaktadır. Boşta kalan diğer kaynakları, diğer sunucular kullanabilir.

Fiziksel sunucu üzerinde birden fazla VDS veya VPS olmasının hiç bir riski bulunmamaktadır. Sanal sunucular, birbirinden tamamen bağımsız, izole edilmiş ve güvenlik bir şekilde çalışmaktadırlar.

Sunucu

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek