Teknoloji dünyası baş döndürücü bir hızla değişmeye ve gelişmeye devam ederken, işletmeler de bu hıza ayak uydurmaya ve kendileri için en etkin çözümleri aramaya devam ediyorlar. Sunucu servisleri alanının yükselen trendi olan Cloud Hosting de daha güvenilir ve az maliyetli seçenekler sunması bakımından özellikle KOBİ’lerin bir numaralı tercihi haline gelmeye başlamış durumda.

Bulut Sistemleri Nasıl Çalışır

Bu sistemler, web protokollerini kullanarak kullanıcı-sunucu temelli bir tabanda işlem gerçekleştirir. Bulut hesaplarına hemen hemen bütün bilgisayarlardan ve akıllı cihazlardan erişim sağlanabilir. Sunucu tabanlı bir uygulama sağlayan bulut sistemlerinde, bütün kullanıcılar uygulamalara erişebilir. Dosyalar ve veriler firmaların sunucularında saklanır, kullanıcılar ise kendilerine ait olan alana şifre ile ulaşarak dosya yükleyebilir veya mevcut dosyalarını düzenleyebilir.

Cloud (Bulut) Hosting nedir? Faydaları nelerdir?

Cloud Hosting birden fazla sunucunun birbiriyle ilişkili bir şekilde çalışmasıyla oluşan ve bu çoklu sunucular üzerinden web sitesi ve/veya uygulamaları barındırma ve yayınlama imkanı sunan hosting çözümüne verilen isimdir.

Cloud Hosting’i klasik hostingden ayıran en temel farklar, Cloud Hosting’in ölçeklenebilir olması, daha güvenilir olması ve daha az maliyetli olmasıdır.

Cloud Hosting, yük dengeli çalışmasından dolayı ölçeklenebilir bir niteliğe sahiptir. Örneğin klasik hostinglerde uygulamanızın barındığı sunucu yetersiz geldiğinde, uygulamanız oldukça performanstan düşer veya sunucunuz kitlenebilir; fakat Cloud Hosting’de böyle bir durumla karşılaşma riskiniz yoktur. Ölçeklenebilir olmasından dolayı uygulamanız daha çok kaynağa ihtiyaç duyarsa, otomatik olarak genişler. Dolayısı ile ihtiyacınız kadar kaynak tüketimi yaparsınız ve kullandığınız kadarı size fatura edilir.

Cloud Hosting’de uygulamanız birden fazla sunucu üzerinde barındığı için, herhangi bir sunucuda oluşabilecek fiziksel sorunlardan etkilenmeden ve bu durum uygulamanızın performansına yansımadan otomatik olarak başka sunucular devreye girer.

Bulut Sistemleriyle Neler Yapılabilir?

Bulut sistemleri, yalnızca dosya depolamaya yaramaz. Bunun yanında birçok farklı işlevleri de vardır. Örneğin bulut hesabınıza yüklediğiniz bir dosyanın başkaları tarafından erişilebilir olmasını istiyorsanız, dosya için link oluşturabilirsiniz. Linki gönderdiğiniz kişiler dosyayı buradan cihazlarına indirebilirler.

Ayrıca bulut sistemlerinin hemen hemen tamamında ön izleme seçeneği olmaktadır. PDF, Word, Excel dosyaları bu sistemden okunabilir, ses ve video dosyaları düzenlenebilir. Bazı bulut sistemleri, altyapıları üzerinden sanal masaüstü hizmeti de sunmaktadır. Yani bu sistemleri bir masaüstü gibi düzenlemek ve kullanmak mümkündür. Bu imkan sayesinde bilgisayarda alan işgal edilmesi tamamen önlenebilmektedir.

Başlıca Bulut Servisleri

  • Yandex Disk: Yandex’in depolama servisi olan Yandex Disk, tüm internet kullanıcılarına açıktır. 10GB’ın üzerinde ücretsiz alan sağlamakla birlikte, PDF, Word gibi dosyaların sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesini sağlar.
  • Google Drive: Android kullanan veya Google hesabına sahip olan herkesin kullanabileceği Google Drive, hızlı yükleme ve indirme olanaklarıyla bilinmektedir.
  • iCloud: Yalnızca Apple kullanıcılarına açık bir bulut sistemidir.

Genel

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek